Norman Tec

Letnie vs zimowe potrzeby nawadniania u triathlonisty

Kontynuując temat związany z nawadnianiem warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak bardzo powinniśmy zmienić nasz system i praktyki związane z uzupełnieniem płynów podczas zimy i lata. Warto zadać sobie to pytanie gdyż wielu sportowców uważa, że zima to okres w którym nasz organizm potrzebuje mniej płynów. Jak jest naprawdę?

Wielu sportowców, którzy regularnie trenują zimą, jest zaskoczonych, że ich stopień pocenia się i ilość wypacanych płynów nie zmienia się tylko dlatego, że temperatura otoczenia jest niższa. Okazuje się, że ilość wydalanego potu zależy od wielu czynników, w tym kondycji, tempa i aklimatyzacji, a nie tylko temperatury otoczenia. I w rzeczywistości okazuje się, że zawodnicy są tak samo narażeni na odwodnienie podczas treningów zimowych jak i tych latem.

funkcje wodyw ogranizmie

Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, sportowcy pocąc się tak samo czują się mniej spragnieni w okresie zimowym i podczas zimowych treningów, a to z kolei powoduje, że są bardziej narażeni na odwodnienie. Po drugie, wielu zawodników ubiera się zbyt ciepło na trening myśląc, że prawidłowe jest ubranie się bardzo ciepło. W rzeczywistości okazuje się, że należy ubrać się na trening tak by było nam na początku chłodno. Zbyt gruby ubiór ma bezpośredni wpływ na przegrzanie się organizmu i nadmierną potliwość. Po trzecie, gdy ćwiczymy w domu naturalną rzeczą jest wydalanie więcej potu niż na zewnątrz, a to dodatkowo zwiększa szansę na odwodnienie podczas długich treningów na przykład na trenażerze.

Aby uniknąć odwodnienia tej zimy należy pić około 32 ml na każdy kilogram ciała (np. 1775ml dla zawodnika o wadze 55 kg). Dodatkowo należy wypić 475ml płynu dwie godziny przed treningiem, a drugą porcję 240-300ml około 10 minut przed rozpoczęciem. Podczas dłuższych sesji, należy uzupełniać płyny również w trakcie trwania wysiłku. Możesz sprawdzić swój bilans potliwości trenując na zewnątrz i wewnątrz  kontrolując swoją masę ciała przed i po treningu. Na każdy kilogram utracony podczas treningu zaleca się spożywanie 1045 ml płynów. Mocz powinien być prawie przezroczysty. Dodatkowo również obserwuj swój organizm i patrz na objawy związane z odwodnieniem takie jak zawroty głowy, bóle głowy, skurcze mięśni, nagłe zwiększenie częstości akcji serca i suchość w ustach / nadmierne pragnienie. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie uzupełnić płyny lub przerwać trening na dzień w zależności od nasilenia objawów.

Udostępnij na FB