Norman Tec

Czy stosować dodatkowe węglowodany podczas treningu?

Wielu z nas często zadaje sobie pytanie czy warto zabierać na treningi dodatkowe źródła energii czy biegać lub jeździć na rowerze tylko i wyłącznie wykorzystując rezerwy energetyczne, które nasz organizm przechowuje. Im więcej osób trenujących tym więcej teorii na ten temat. W powyższym artykule postaramy się przedstawić kilka najważniejszych aspektów spożywania węglowodanów podczas wysiłku fizycznego.

Wszyscy wiemy, że spożywanie węglowodanów w trakcie wysiłku wytrzymałościowego zwiększa wydajność. Biorąc pod uwagę ten fakt, wydaje się być dobrym pomysłem, by spożywać węglowodany, w postaci napoju sportowego lub żelu, podczas każdej dłuższej lub intensywniejszej jednostki treningowej. Łatwo można wywnioskować, że dodatkowe spożycie węglowodanów podczas treningu przyniesie lepszy efekt treningowy, a w dłuższym okresie czasu doprowadzi do większej sprawności.

Jednakże, niektórzy naukowcy wykazują zależności odwrotne. Ciało faktycznie podlega ciągłemu wyczerpywaniu węglowodanów tj. glikogenu, który przechowywany jest w mięśniach i wątrobie. Taki regularny proces może powodować pewne pozytywne fizjologiczne reakcje. Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że dostosowuje się do obciążeń w tym również do mniejszej ilości glikogenu. Z kolei jego braki powodują zwiększające się zdolności do spalania tłuszczu. Kiedy sportowiec spożywa węglowodany podczas treningu, potencjalnie spala mniej tkanki tłuszczowej.

Mimo to, badania wykazały, że podczas treningu w stanie niskiego poziomu glikogenu na niskim poziomie intensywności wysiłku jak również wysokim poziomie intensywności nie odnotowano istotnych zmian w wydajności ludzkich mięśni. Tak więc nadal nie jest jasne, czy korzyści ze spożywania węglowodanów podczas ćwiczeń przewyższają korzyści z trenowania na niskim poziomie węglowodanów podczas ćwiczeń lub odwrotnie.

carbohydrates

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej stosowania dodatkowych węglowodanów podczas treningu warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie. Czy bardziej zależy nam na spaleniu zbędnych kilogramów, czy może na komforcie treningu i stałym wysokim poziomie energii potrzebnej do treningu wytrzymałościowego. Z pewnością jednak pod żadnym pozorem trening bez dodatkowych węglowodanów nie powinien trwać dłużej niż 1-1,5 godziny.

Udostępnij na FB