Norman Tec

Odżywiaj się jak zawodowy triathlonista

zdrowa zywnoscPrzy okazji startu w następnych zawodach triathlonowych rozejrzyj się, a zobaczysz, że wielu zawodników ma wysoki procent tkanki tłuszczowej, mimo ciężkiej pracy treningowej jaką wykonują.

Okazuje się, że w wielu przypadkach przeceniamy i źle oceniamy możliwości  spalania naszego organizmu. Innymi słowy myślimy, że trenując możemy jeść ile chcemy. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że jednak tak nie jest.

To, w jaki sposób jemy i ile jemy bezpośrednio wpływa  na poziom  tkanki tłuszczowej i możliwy wzrost wagi. Niewłaściwe odżywianie  nie tylko wpływa na brak posiadania idealnej wagi, ale również bezpośrednio wpływa na jakość treningów.

Możesz być zaskoczony tym, że wielu elitarnych triathlonistów je mniej niż triathloniści amatorzy, mimo trenowania zdecydowanie więcej. Jak to jest możliwe, że są w stanie utrzymać taką formę i osiągać doskonałe wyniki? Wszystko tkwi w jakości jedzenia i porcjach spożywanych posiłków.

Podobnie jak trening, jedzenie również powinno być zbilansowane i odpowiadać potrzebą naszego organizmu. Nie robisz niepotrzebnych treningów to dlaczego masz zmarnować swój wysiłek jedząc za dużo niezdrowych kalorii?

Stosując kilka poniższych zmian, masz pewność, że wkrótce twoja waga i ilość tkanki tłuszczowej spadną, a do tego będziesz w lepszej formie:

Odpowiednie planowanie

Warto planować swoje posiłki i zakupy. Usuń losowości z codziennej diety poprzez planowanie posiłków z tygodniowym wyprzedzeniem. Chodzi o to, aby zawsze wiedzieć, co masz, unikając przy tym jedzenia pierwszej rzeczy, którą widzisz.

Nie szukaj wymówek

Niech trening nie będzie pretekstem. Bardzo łatwo zjeść nadmiar kalorii myśląc: "Mam ciężki trening rano, więc mogę zjeść duży posiłek i deser" W dniu treningu lepiej zjeść solidne śniadanie niż objadać się po treningu. Podczas sesji treningowej kontynuujesz przyjmowanie kalorii w postaci batonów, napojów i żeli. Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że może to powodować  przyrost tkanki tłuszczowej.

Uporządkuj spożywanie węglowodanów

Jak najbardziej wskazane jest spożywanie węglowodanów podczas treningu. Pozostałe posiłki mogą być bardziej oparte na białku i warzywach, takich jak mięso ryb z sałatką i warzywami. Nie bój się węglowodanów, wystarczy umieścić je w odpowiednim miejscu!

Napady głodu

Unikać przejadania się. Jedzenie jest w porządku, jeżeli wszystkie posiłki są małe. Ale większość ludzi opiera swoją dietę na trzech głównych  posiłkach. Warto podzielić swoją dietę na 5-6 mniejszych poziłków, unikając przy tym napadów głodu i sumarycznie zjadając mniej

Różnorodność pożywienia

Jedzenia różnorodnych pokarmów pozwoli na rozszerzyć spożycie składników odżywczych. Unikaj jedzenia tego samego kilka razy w tygodniu. Ważne jest, aby uzyskać pełną gamę witamin i minerałów, to spowoduje, że będziesz zdrowszy i silniejszy.

Alkohol ale umiarkowanie

Wino jest w porządku (od czasu do czasu). Jeden kieliszek wina z posiłkiem kilka razy w tygodniu, jest dobre, ale poza tym podczas spożywania alkoholu często spożywasz też puste kalorie, które nie robią nic dla sportu. Spożycie alkoholu staraj się ograniczyć.

Jedz lżej wieczorem

Staraj się nie jeść dużych posiłków zbyt późno. Jeśli trenujesz wieczorem i kończysz późno, staraj się ułożyć swój plan dietetyczny tak by największy posiłek był w porze lunchu. Po wieczornym treningu staraj się zjeść coś lekkiego np. jajko ze szpinakiem, lub sałatkę. Po takim posiłku będziesz lepiej spać, a zbędny tłuszcz ominie Cię daleko

Udostępnij na FB