Norman Tec

Zbawienne działanie witaminy D

Jeśli mieszkasz na półkuli północnej jest bardzo prawdopodobne, że trochę więcej czasu poza sezonem spędzasz na regeneracji. Przyczyną mogą być chłodniejsze dni co zdecydowanie wpływa na czas spędzony na treningu na zewnątrz. Krótkie ubrania  i słońce mogą być odległym wspomnieniem, które niewątpliwie wpływa na ilość witaminy

D w naszym organizmie.

Podczas okresu po sezonie możemy otrzymać małe ilości witaminy D z żywności, ale przede wszystkim brak nam słońca, które jest naszym głównym źródłem witaminy, stąd przydomek "słonecznej witaminy." Ta witamina w rzeczywistości działa jako hormon w naszym ciele. Witamina D cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony naukowców w ostatnich latach. Jej braki mogą powodować wiele chorób, a odpowiedni powoduje, że jesteśmy szczęśliwi i zdrowi.

Witamina D w akcji.

W naszym organizmie są receptory w prawie wszystkich tkankach, które korzystają z witaminy D, co sugeruje, jak ważnym składnikiem jest ona dla naszego zdrowia. Odgrywa ona ważną rolę w zdrowiu kości (poprzez regulację homeostazy wapnia i fosforu), jest istotna dla wzrostu komórki, jak również prawidłowej pracy nerwów, funkcji mięśni i optymalnego składu ciała. Pomaga to zmniejszyć ryzyko raka, poprawia nastrój i kondycje mózgu. Zmniejsza również podatność na depresję i stres.

Kto potrzebuje witaminy D?

Wśród osób potrzebujących witaminy D są zdecydowanie sportowcy dla których, składnik ten może mieć wymierne korzyści. Witamina D może pomóc zwiększyć odporność, wytrzymałość kości, jednocześnie zmniejszając stan zapalny w przypadku występowania kontuzji. Istnieje również coraz więcej dowodów, że dodanie witaminy D u sportowców do codziennej diety może zwiększyć siłę, moc, czas reakcji i równowagę.
Najnowsze badania dowodzą, że nawet w krajach, stanach i regionach z dużą ilością słońca przez cały rok, takich jak Australia, Bliski Wschód, Hawaje czy Teksas, niedobór witaminy D jest powszechny. Nawet w okresie letnim, gdy regularnie ćwiczymy wcześnie rano, wieczorem lub w domu, możemy dostarczać nie wystarczająco dużo światła słonecznego do produkcji witaminy D. Ciemne, chłodne zimy tylko uwypuklają braki, które również zwiększają się wraz z wiekiem i są bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn. Jeśli masz historię złamania kości, pojawia się również zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D. Dodatkowo niektóre leki mogą zmniejszać aktywność witaminy D, więc konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem.

Badanie poziomu witaminy D.

Poziom witaminy D w naszym organizmie możemy otrzymać z prostego badania krwi. Dlatego warto konsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie nie nie ma dostatecznie dużo światła słonecznego, lub jeśli spełniamy którykolwiek z innych czynników ryzyka wymienionych powyżej. Obecnie poziomy witaminy D zostały określone, jako następuje:
-Niedobór (<20 ng / ml)
-Niewystarczający (20 do 32 ng / ml)
-wystarczający (> 32 ng / ml)
Wyższe poziomy są czasami zalecane dla sportowców ze względu na zdrowie i wydajność.

witamina D

Jak zdobyć witaminę D.

Głównym źródłem witaminy D jest ekspozycja na promienie ultrafioletowe B (UVB), czyli promieniowanie światła słonecznego. Niektóre produkty, takie jak żółtka jaj, tłuste ryby, wątroby i wzbogacona żywność zawierają małe, ale nie odpowiednie ilości witaminy D. Światło słoneczne jest jej najlepszym źródłem, ale zawodnicy muszą uważać, aby nie przesadzić z jego ilością, ponieważ może ono powodować uszkodzenia skóry, przedwczesnego starzenie się i nowotwory skóry.
Szerokość geograficzna i pora roku znacząco wpływa na konieczność suplementacji witaminy D by osiągnąć odpowiedni jej poziom. Jeśli zdecydujesz się na jej uzupełnienie, witamina D3 jest bardzo korzystna. (Pobór większej lub równej ilości 1000 IU może być konieczne w przypadku większości populacji).

Udostępnij na FB