Norman Tec

Czym tak naprawdę jest Ironman?

Ironman jest prawdopodobnie największym i najbardziej wymagającym wyzwaniem odbywającym się jednego dnia i składającym się z 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i na koniec 42,2 km biegu.

Być może myślisz o podjęciu tego wyzwania w 2014. Może jest to Twój pierwszy triathlon, a może kolejny etap twojej triathlonowej kariery. Tak czy inaczej jest to ogromne przedsięwzięcie, które daje nadzieje na osiągnięcie wielkiego sukcesu.

Jeżeli jest to twój triathlonowy debiut w pełnym Ironmanie twoją podstawową troską powinno być zakończenie imprezy w jednym kawałku z wystarczająco dużą ilością energii, dającą możliwość cieszenia się tym, że jesteś teraz Ironmanem.

IM logo dugie

Pierwszy Ironman odbył się w 1978 roku. Hawajski Ironman szybko stał się ikoną imprez triathlonowych, a dodatkowo seria została rozbudowana o szereg wyścigów na dystansie długim i połówkach. Dziś jest to najbardziej rozpoznawany cykl na całym świecie.

Jest kilka rzeczy, które musisz pojąć na swojej ścieżce do Ironmana: dobry poziom sprawności, miłości do bycia w samotności, wielką odporność psychiczną oraz motywację!

Posiadanie dobrej pary butów do biegania, dopasowany rower, który pasuje do Ciebie, kask , przyzwoity strój i okularki pływackie są pierwszymi krokami do sukcesu.

Jako początkujący, ważne jest, aby uporządkować swoje treningi. Najważniejsze jest budowanie formy stopniowo w czasie, aby uniknąć kontuzji, szczególnie podczas treningu biegowego. Stosowanie planu treningowego do Ironmana może być świetnym sposobem, aby upewnić się, że robisz tyle ile trzeba, ale nie za dużo. Najważniejsze jest to by zawsze słuchać swojego ciała. Jeśli boli i czujesz zmęczenie, twoje ciało potrzebuje odpoczynku dzień lub dwa, aby odzyskać pełnię sprawności. Te dni wolne dadzą czas twojemu ciału na odpoczynek i dostosowanie się do treningu, co na pewno Cię wzmocni.

Jedną z najważniejszych wskazówek jest fakt iż na poczatku będziemy budowali wytrzymałość – długie i mało intensywne sesje. Dopiero bezpośrednie przed startem w imprezie docelowej wprowadzamy treningi szybkości i mocy.

180 kilometrów to długi odcinek jazdy na rowerze, więc nie dziwi fakt, że bieganie po takim wysiłku jest bardzo dziwne, przynajmniej na początku. W przyzwyczajeniu się do tego specyficznego wysiłku pomogą zakładki czyli treningi następujące jeden po drugim np. rower-bieg.

Rozważając które zawody wybrać jesteś rozpieszczany przez cykl Ironman, które odbywają się we wszystkich zakątkach globu. Niektóre odbywają się w najbardziej egzotycznych i popularnych miejscach świata takich jak Melbourne, Szwajcaria czy Lanzarote.

Dzisiaj start w zawodach może wydawać się bardzo odległy, ale dzień wyścigu będzie zbliżał się w zastraszającym tempie. Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem i wsparcie bliskich, którzy będą musieli wiele tolerować są niezbędnymi elementami do końcowego sukcesu.

Marzeniem wielu triathlonistów jest linia startu w Kona na Hawajach, gdzie odbywają się Mistrzostwa Świata w Ironman. Impreza jest ikoną zawodów triathlonowych zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów w poszczególnych grupach wiekowych.

Udostępnij na FB