Norman Tec

Jodie Swallow wygrała czwarty raz, a jej chłopak James Cunnama pierwszy w Ironman 70.3 RPA

Faworyt i jeden z ulubieńców swoich rodaków z RPA James Cunnama nie zawiódł i wygrał z Willem Clarkiem  o 23 sekundy, a Brytyjka Jodie Swallow zdobyła czwarty tytuł Ironman 70.3 RPA. Na mecie zanotowała przewagę 3:47 nad Lucie Reed i to dla niej szczęśliwa okazała się niedziela w East London. To było jedno z wielu podwójnych zwycięstw małżonków, którym wspólne starty zdecydowanie bardzo odpowiadają i dodają mocy.

Marko Albert (23:39), Clarke (23:41) i Faris Al-Sultan (23:45) jako pierwsi wyszli z wody w East London Harbor zyskując przewagę nad takimi rywalami jak Romain Guillaume (24:07), Cunnama (24:38), Igor Amorelli (24:39) i Bert Jammaer (24:40). Clarke jako pierwszy zaatakował, ale po 20 km jazdy rowerem, Guillaume odzyskał prowadzenie. W połowie dystansu, Al-Sultan był drugi, a debiutant w męskiej elicie Matt Trautman jechał trzeci. Tuż za nim był Clarke i Amorelli 5th. Na 70 km, Guillaume uzyskał przewagę 1 minuty 20 sekund nad Al-Sultan, oraz 2 minut 30 sekund nad Cunnamanem, Trautmanem, Stuartem Maraisem i Clarkiem.

Po najlepszym tego dnia etapie kolarskim 02:17, Guillaume miał przewagę około minuty nad Al-Sultanem w T2, a Cunnama wraz z Trautmanem, Jammaerem i Clarkiem tracili już 6minut. Po 6km biegu, Cunnama i Clarke nadrobili ponad 4 minuty nad Guillaume i Al-Sultan. 15 km to objęcie prowadzenia przez Cunnamana. Tuż za nim biegł Clarke oraz uporczywie utrzymujący się Guillaume. Na mecie najszybszym biegaczem tego dnia okazał się Clarke  (1:15:24) ale to nie wystarczyło by odebrać wygraną Cunnamanowi. Zawodnikowi z RPA bieg zajął 01:16:01. Jako trzeci na mecie pojawił się Guillaume który biegł 01:20:59. Jako czwarty na mecie zameldował się Stuart Marais. Amorelli był piąty. 44 sekundy za nim przybiegł Al-Sultan, który ewidentnie przeszacował swoje możliwości tego dnia.

Cunamma RPAIM

Cunnama rozpoczyna sezon 2014 tak samo dobrze, jak rok 2013, w którym wygrał Ironman 70.3 Cozumel i Challenge Walchsee, był drugi w Challenge Roth, w Teksasie i Eagleman Ironman 70,3 oraz zajął doskonałą czwartą pozycję w Ironman World Championship w Kona .

Swallow odniosła proste czwarte już zwycięstwo w East London 70,3 nie pozostawiając żadnych nadziei swoim rywalką. Brytyjka najpierw pokonała najszybciej trasę pływacką (23:52). Okazało się jednak, że tego dnia również najmocniejsza jest na rowerze (2:38:50), dopełniając swój genialny start najszybszym półmaratonem 1:29:57. Całe zawody zajęły jej 4:37:01. Jako druga na mecie ze stratą 3:47 zameldowała się Reed, a jako trzecia ze stratą 05:39 Simone Brändli.