Norman Tec

Nils Frommhold z Niemiec i Simone Brändli ze Szwajcarii wygrali Ironman RPA

Nils Frommhold z Niemiec i Simone Brändli ze Szwajcarii wygrali Ironman RPA w niedzielę 6 kwietnia 2014. Zawody odbyły się Port Elizabeth w Południowej Afryce. Ponad 2000 zawodników miało do pokonania dystans 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i na koniec 42,2 km biegu. Wielu z nich spędziło na trasie wiele bardzo ciężkich godzin, które z pewnością nauczyły ich pokory i szacunku do tej jakże trudnej dyscypliny sportu.

nelsonmandelabay

W wyścigu elity mężczyzn Frommhold, który jak do tej pory legitymował się jednym zwycięstwem w Ironman Arizonie w 2012 roku, prowadził od startu do mety i po raz kolejny odniósł zwycięstwo w cyklu zawodów Ironman. Frommhold pokonał dystans prawie 4km pływania w czasie 48:17, dokładając do tego najszybszy czas przejazdu rowerem  04:37:12. Dodatkowo Niemiec okazał się najszybszym biegaczem tego dnia. Dystans maratonu pokonał w czasie 02:55:59 i ostatecznie zameldował się na mecie w czasie 8:26:07. Drugi na mecie  Kyle Buckingham stracił do zwycięzcy 06:32. Warto zauważyć, że był to jego debiut w startach elity. Faris Al-Sultan, Mistrz Świata Ironman z 2005 r. bardzo mocno naciskał na Buckinghama ale ostatecznie przegrał i uzupełnił ostatni stopień podium. Całą trasę pokonał w czasie 08:33:19.

Nils Frommhold IM South africa

Broniący tytułu Ronnie Schildknecht miał problemy żołądkowe, spowodowane połknięciem zbyt dużej ilości słonej wody. Schildknecht wyszedł z wody 5 minut za Frommhold. Niestety podczas etapu kolarskiego okazało się, że nie jest on w stanie walczyć i w strefie zmian T2 miał już 16 minut straty do czołówki. Podczas biegu, Schildknecht  nękany był przez wymioty i wycofał się w połowie dystansu.

W wyścigu kobiet, Jodie Swallow objęła prowadzenie już na samym początku wyścigu. Swallow zanotowała najszybszy czas pływania 48:34,  utrzymując prowadzenie na etapie kolarskim. Jej czas przejazdu dał jej trzeci czas dnia 05:21:19. Dopiero po 32 kilometrze biegu na prowadzenie wysunęła się Brändli, która pokonała maraton w czasie 03:09:08. Tak dobry wynik pozwolił jej odnieść końcowe zwycięstwo w czasie 9:31:54 z  przewagą 01:13 nad wicemistrzynią Lucy Gossage, która również pokonała Swallow. Z pewnością ten dzień nie należał do Swallow, która bardzo osłabła podczas biegu (03:19:40), zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Broniąca tytułu Jessie Donavan zakończyła na 4 miejscu  z czasem 09:49:44.