Norman Tec

World Triathlon Series Yokohama 2014- kwalifikacje olimpijskie

Jako pierwszy wyścig wchodzący w skład imprez posiadających status kwalifikacji olimpijskiej do Rio de Janeiro w 2016 roku, Yokohama posiada szczególne znaczenie w tegorocznej Światowej Serii Triathlonowej.

W sobotę 17 maja zawodnicy będą mieli pierwszą możliwość zdobycia ważnych punktów kwalifikujących do Rio. Mimo to, że trasa jest płaska, jej techniczne elementy na trasie rowerowej wymagają stałej koncentracji i przyspieszania do dużych prędkości, które gwarantują nie lada wyzwanie dla sportowców.

Przegląd wyścigu mężczyzn.

Yokohama będzie pierwszym wyścigiem w 2014 ze Światowej Serii ITU Triathlon, w której będzie można zobaczyć Javiera Gomeza, Jonathana Brownleego i Alistaira Brownleego walczących łeb w łeb aż do samej mety. To zabójcze Trio będzie walczyć na dwóch okrążeniach pływania, dziewięciu okrążeniach roweru i czterech okrążeniach biegu w porcie w Jokohamie w  najbliższą sobotę.
W ciągu ostatnich 20 razy, w których Javier Gomez i Alistair Brownlee spotkali się w wyścigach WTS, Alistair wygrał 15 z tych pojedynków. Wielokrotnie jednak w triathlonie dochodzi do niespodzianek więc może tym razem będzie podobnie.

Warto jednak podkreślić, że Alistair nie ma doświadczenia w Jokohamie. W najbliższą sobotę złoty medalista olimpijski z Londynu zadebiutuje w Jokohamie.  Trudna trasa może pomóc Brytyjczykowi, ale może również działać przeciwko niemu. Z kolei drugi z braci Jonathan sezon 2013 rozpoczął z hukiem właśnie w Jokohamie, brnąc przez błotnistą i mokrą trasę przybiegając oczywiście na pierwszym miejscu, wyprzedzając Gomeza. I choć Gomez ścigał się tutaj trzy razy w przeciągu ostatnich czterech lat, to musi jeszcze wygrać w japońskim mieście. Wnioski? Z pewnością będzie to bardzo interesujący i widowiskowy wyścig.

Przegląd wyścigu kobiet.

Wszystkie zawodniczki, które w ubiegłym roku stanęły na podium w Yokohamie pojawią się w ich miejscu chwały i w tym roku by po raz kolejny po walczyć o cenne punkty w rankingu WTS. W zeszłym roku Gwen Jorgensen (USA) zdobyła drugi w karierze tytuł WTS. Tuż za nią, uplasowała się Emma Moffatt (Aus) i Jodie Stimpson (GB). W tym roku, Stimpson będzie pierwsza w kolejce do kolejnego tytułu. Zawodniczka prezentuje bardzo wysoką formę wygrywając dwie ostatnie imprezy  z cyklu WTS w tym roku. Jorgensen miała wolniejszy początek roku, nie odnosząc większych sukcesów. W Cape Town, uplasowała się 2 minuty za brązową medalistką. Mimo to wyścig kobiet zapowiada się bardzo interesująco i z pewnością żadna z Pań nie będzie chciała odpuścić zwycięstwa.