Norman Tec

Znakomity występ Agnieszki Jerzyk w Yokohamie

Agnieszka Jerzyk zajęła trzecie miejsce w zawodach z serii Mistrzostw Świata w Yokohamie w Japonii. Zawody te otwierały kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio. Nasza reprezentantka startowała na dystansie olimpijskim, w którym odniosła swój największy sukces w dotychczasowej karierze.

Pozwolił jej na to wynik 1:59:24 (do zwyciężczyni Gwen Jorgensen straciła 46 sekund, a do drugiej zawodniczki Ai Ueda zaledwie 10 sekund).  Nasza druga reprezentantka Maria Cześnik zajęła 25 miejsce z czasem 2:01:59.

Były trener kadry narodowej Piotr Netter stwierdził, że wynik Agnieszki Jerzyk to najlepsze miejsce polskiego triathlonisty w historii Polski. Przypomniał równiej, że w 2012 roku nasza reprezentantka zajęła 6 miejsce w serii Mistrzostwa Świata w Hamburgu.

W triathlonie na dystansie olimpijskim nie rozgrywa się jednych zawodów o tytuł Mistrza Świata. Od 2009 roku Mistrzów Świata na dystansie olimpijskim wyłania się w serii złożonej z ośmiu imprez trwających od kwietnia do września.

Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich potrwają do maja 2016 roku (dwa lata) i obejmują zawody serii Mistrzostw Świata, Pucharu Świata (także 8 imprez) i Mistrzostw Kontynentalnych (Europy, Azji, Ameryki Płn etc.). Po pierwszym starcie Agnieszka jest 3 w rankingu olimpijskim, a Maria Cześnik 22. Na Igrzyska Olimpijskie kwalifikuje się 55 zawodniczek z rankingu (maksymalnie 3 z jednego kraju).

W klasyfikacji generalnej zawodów serii Mistrzostw Świata, po trzech z ośmiu rund, prowadzi Brytyjka Jodie Stimpson, która zwyciężyła w zawodach w Auckland i Kapsztadzie w Japonii była dziewiąta, pomimo kontuzji stopy. Agnieszka Jerzyk nie startował w Auckland, w Kapsztadzie była 41., a w klasyfikacji serii MIstrzostwa Świata zajmuje aktualnie 14. miejsce.

Wyścig mężczyzn wygrał Hiszpan Javier Gomez wicemistrz Olimpijski. Podium uzupełnili Mario Mola i Richard Murray. Niespodzianką jest brak podium dla braci Brownlee. Uplasowali się oni tuż za podium zawodów w Yokohamie.