Norman Tec

Brownlee i Spirig wygrywają Mistrzostwa Europy w Kitzbühel

W miniony weekend odbyły się Mistrzostwa Europy na dystansie Olimpijskim w Austriackim Kitzbühel. Zawodnicy mieli do pokonania odpowiednio 1500 metrów pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu.

Alistair Brownlee, mistrz olimpijski z 2012 roku wracając do zdrowia po wielu miesiącach odpoczynku spowodowanych kontuzją, wygrał piąte zawody w Kitzbühel, odnosząc tym samym swoje trzecie zwycięstwo w Mistrzostwach Europy. Brytyjczyk wyprzedził o 24 sekundy Dmitrija Polyanskiyego i o 28 sekund Vicente Hernandeza. Wśród Elity kobiet triumfowała Nicola Spirig, mistrzyni olimpijska z Londynu. Zawodniczka zdobyła swoje 4 Mistrzostwo Europy wyprzedzając o 16 sekund Sophie Saller i 34 sekundy Annamarie Mazzetti.

Brownlee, który był daleki od swojej życiowej formy na początku tego sezonu, uzyskując  4 miejsce w wyścigach World Triathlon Series w Jokohamie i Londynie, wrócił do doskonałej dyspozycji w jednym z jego ulubionych miejsc. Na trasie rowerowej, która składała się z wielu pętli, nie tak wymagających, jak te w zeszłym roku, bez wspinaczki na trudne 20-procentowe podjazdy górskie, grupa 54 zawodników  zameldowała się razem w strefie T2. Dopiero podczas biegu Brownlee uzyskując wynik na 10 kilometrów (31:05) odskoczył od reszty zawodników ostatecznie wygrywając zawody. Jako drugi na mecie zameldował się Dmitry Polyanskiy, a trzeci był Vicente Hernandez. Reprezentant Polski Mateusz Rak zameldował się na 29 pozycji uzyskując czas 1:57:24.

BrownleeKitzbuhel

"Jestem coraz lepszy w każdym wyścigu, ale nadal nie jestem sprawny na 100 i nie osiągnąłem pełni swojego potencjału", powiedział Brownlee. "Dla tych, którzy myśleli, że Alistair Brownlee został zneutralizowany, a jego najlepsze dni się skończyły, mam złe wieści, mogę powiedzieć, że jeszcze dużo przede mną."

W zimny, deszczowy i nieprzyjemny Piątkowy start mistrzyni olimpijska z 2012 roku Nicola Spirig plasowała się poza pierwszą 10 po etapie pływackim, 56 sekund za liderką Sara Vilic z Austrii i prawie minutę za jej wielką rywalką Rachel Klamer z Holandii. W strugach deszczu, podczas etapu kolarskiego Spirig bardzo ciężko pracowała z Lisą Perterer, aby odrobić minutową stratę do liderek. W biegu, Spirig pokazała wielką formę i doświadczenie z  kwietniowego maratonu, który przebiegła w czasie 02:42:54.  Dystans biegowy zawodniczka pokonała w czasie 36:19, aby ostatecznie uzyskać czas 2:10: 24. Druga na mecie z 16 sekundową stratą zameldowała się Sophia Saller, a trzecia była Annamaria Mazzetti. Reprezentantka Polski Agnieszka Jerzyk niestety nie ukończyła zawodów.

Nicola Spirig kitzbuhel

"To było cudowne – Byłam bardzo szczęśliwa, że udało mi sie dogonić liderki na drugim okrążeniu roweru" powiedziała Spirig. " Było tak zimno, że musiałam pracować jeszcze ciężej podczas roweru i biegu żeby się ogrzać. "

Poniżej przedstawiamy link do pełnych wyników:

http://www.triathlon.org/results/event/2014_kitzbuehel_etu_triathlon_european_championships

Udostępnij na FB