Norman Tec

"Triathlon dla każdego" - recenzja książki

DAriusz sidor ksiazkaKsiążka Dariusza Sidora pt. ,,Ironman dla każdego” trafiła w moje ręce i od razu wzbudziła moje zaciekawienie. Czytałem już wiele pozycji traktujących o triathlonie. Triathlon biblia treningo – Joe Friela, Mój pierwszy triathlon czy Triathlon od A do Z to pozycje absolutnie obowiązkowe w biblioteczce każdego pasjonata triathlonu.

Chciałem się przekonać czy ,,Triathlon dla każdego” to pozycja, która spowoduje, że dowiem się czegoś nowego o triathlonie i czy moje podejście do tej trudnej dyscypliny może się jeszcze zmienić.
Pozycja „Triathlon dla każdego” to tak naprawdę rozbudowana, udoskonalona wersja książki ,,Ironman dla każdego”. Tamta publikacja była jedną z najgłośniejszych publikacji i byłem ciekaw czy kolejna odsłona może jeszcze coś wnieść.

Z zapowiedzi wynika, że książka została uaktualniona, opisująca przygotowania grupy ludzi którzy zostali IRONMANAMI. Na pewno warto opisywać takie historie bo są one cennymi wskazówkami dla młodych adeptów triathlonu i dla osób, które zadają sobie pytanie czy warto próbować. Z pewnością warto, a wiedza zdobyta przez innych to cenne wskazówki dla każdego.  Prawie 600 stron książki przeprowadza czytelnika przez wszystkie szczegóły związane z uprawianiem triathlonu od motywacji, przygotowania mentalnego, sprzęt po konkretne wskazówki treningowe, ale o tym za chwilę…

Kilka słów o autorze:

Dariusz Sidor zawodowo jest trenerem sportów wytrzymałościowych w tym także multisportowych. Posiada uprawnienia trenerskie  lekkiej atletyki, triathlonu, pływania oraz w kilku innych dyscyplinach sportowych. Najprawdopodobniej jest jedynym w Polsce trenerem ultramaratończyków.

„Od kilkunastu lat, i to z powodzeniem i wieloma sukcesami, pracuję z różnymi ludźmi (i z sobą samym) w dyscyplinach wytrzymałościowych: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wieloboje wytrzymałościowe, bieganie na nartach, wioślarstwo, etc. ” – Dariusz Sidor

O czym jest książka

Z pierwszych stron książki dowiemy się czym tak naprawdę jest triathlon i skąd bierze swoje korzenie. Wyczytamy czym jest projekt IM 210 i jak przebiegał proces kwalifikacji kandydatów Radiowej Akademii Triathlonu.

Autor płynnie przechodzi w takie zagadnienia jak fascynacja sportem i triathlonem, cele w sporcie, oraz to co najważniejsze w sporcie amatorów fascynacja i pasja.
Opisywanie każdego elementu tak bardzo złożonej dyscypliny jaką jest triahlon poprzez poszczególne najważniejsze pojęcia związane z treningiem triathlonowym takie jak trening, jednostki treningowe, zakresy wysiłku w końcu opisując poszczególne elementy techniki każdej z trzech dyscyplin kończąc na takich aspektach jak dobór sprzętu i dystansu na jakim chcemy wystartować. Wszystko to jest łatwe i proste w przyswajaniu. W książce próżno szukać fachowej nomenklatury rozumianej tylko przez największych zapaleńców. Wszystkie rozdziały napisane są klarownie i w bardzo przyswajalny sposób.

W odczuciu wielu z pewnością książka Dariusza Sidora będzie uboższą mniej rzeczową wersją biblii treningu Joe Friela. W rzeczywistości, okazuje się jednak, że jest to książka napisana w trochę innej konwencji i w sposób klarowny dla każdego czytelnika, tego zaczynającego przygodę z triathlonem jak również zawodowca. Myślę, że jest to propozycja dla osoby szukającej podstawowej wiedzy i wskazówek dotyczących całościowego pojęcia jakim jest triathlon. Na inne pozycje bardziej zagłębiające się w elementy anatomii i treningu przyjdzie czas po nabraniu doświadczenia i treningowej rutyny.

Jeżeli już piszę o treningu to Dariusz Sidor opisuje trening w sposób klarowny stosując podział na poszczególne okresy przygotowawcze. W książce znajdziemy plany treningowe rozpisane niemalże dzień po dniu z dodatkowymi ćwiczeniami opisanymi krok po kroku. To niewątpliwie wielkie ułatwienie dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć i boją się popełnić błąd już na samym początku przygody ze sportem. Wspomniane treningi były wykonywane przez grupę osób przygotowujących się w ramach „Projektu IM 2010”. Najobszerniejsze trzy rozdziały zwierają umiejętnie rozpisane wskazówki na trzy kolejne lata przygotowań. Końcowe rozdziały książki to kwintesencja tego czym jest triathlon. Opisywanie drogi do zostania Ironmanem, opis startu w Klagenfurcie i w końcu analiza tego przez co przeszli ludzie z Radiowej Akademii Triathlonu. Gwarantuje, że po przeczytaniu sam nabrałem chęci na zmierzenie się z tym niewątpliwie wielkim wyzwaniem jakim jest IRONMAM.

Podsumowanie

Książka ,, Triathlon dla każdego ” niewątpliwie potwierdza, że tak w rzeczywistości jest – Triathlon jest dla każdego. Po odłożeniu książki na półkę czy stolik, każdy nabierze wiary w to, że dystans 3,8km pływania 180km jazdy rowerem i 42,2km biegu jest realny, a do tego same przygotowania mogą dać wiele radości i satysfakcji. Książka obfituje w zdjęcia, rysunki wykresy i tabele dodając jej przy tym przejrzystości i profesjonalizmu. Czytając kolejne rozdziały dowiadujemy się czegoś o czym nie mieliśmy pojęcia, ale jednocześnie jesto to napisane w sposób tak bardzo przystępny, że mamy wrażenie oczywistości czytanego tekstu. „Triathlon dla każdego” niewątpliwie może być przewodnikiem, poradnikiem i encyklopedią triathlonu w jednym . Książka jest warta przeczytania bo potrafi nauczyć pokory i pasji do triathlonu, a to nie jest łatwe zadanie.

Książke można kupić tu: http://tricarbon.pl/Ksiazki

Udostępnij na FB