Norman Tec

Realert i Frederiksen wygrywają Challenge Bahrajn. Znakomity występ Kacpra Adama

challenge bahrain logoChallenge Bahrajn 2014 łączy w sobie partnerstwo Challenge Family i Bahrainu. Tegoroczna impreza była pod wieloma względami wyjątkowa. Bardzo mocno promowane zawody wraz z pulą nagród sięgającą 500 000 $ miały przyciągnąć elite triathlonistów z całego Świata.

Zawodnicy mieli do pokonania dystans 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem oraz 21 km biegu. Wśród startujących znalazły się nazwiska, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Michael Raelert, Tim Don, James Cunnama, Helle Frederiksen, Jodie Swallow, Annabel Luxford to tylko kilkoro wybitnych zawodników biorących udział w tej spektakularnej imprezie.

Trasa Triathlonu została poprowadzona przez najbardziej malownicze części Bahrajnu. W trakcie rywalizacji zawodnicy mogli podziwiać mieszankę współczesnej technologii z najwyższymi budynkami Świata wraz z elementami starożytnej cywilizacji sięgającej 4000lat.

Etap pływacki w Challenge Bahrajn odbył się w spokojnych wodach zatoki Bahrajnu, pośród nowoczesnej architektury. 90 km jazdy rowerem odbyła się na ulicach Bahrajnu, a także częściowo na torze F1. Takie warunki, idealna pogoda, brak wzniesień spowodowały, że był to bardzo szybki wyścig. Etap biegowy to również wyjątkowy element całych zawodów. Zawodnicy przebiegali przez centrum parku Wild life. Linia mety została usytuowana w Kompleksie Formuły1.

Niewątpliwie dla fanów triathlon z Polski informacją dzisiejszego dnia jest doskonały występ naszego rodaka Kacpra Adama. Na dystansie tzw. połówki Kacper zajął 13 miejsce w kategorii Open. Mimo bardzo mocno obsadzonych zawodów Polak nie odstawał znacząco od czołówki i ostatecznie na mecie zameldował się z czasem 03:51:20. Co ważne Polakowi udało się poprawić dotychczasowy rekord Polski w historii startów na tym dystansie. Biorąc pod uwagę jego wiek i zaangażowanie treningowe z pewnością rekord zostanie niedługo pobity. Zawody w Bahrajnie wygrał Michael Raelert uzyskując czas 03:36:04 i to on zgarnął 100 000$. Podium uzupełnili Andreas Dreitz 03:38:23 oraz Tim Reed 03:39:26. Godny uwagi jest czas przejazdu 90km przez Andreasa Dreitza. Jego wynik 1:57 plasuje go w ścisłej czołówce rekordów.  Wyniki zawodników jednoznacznie wskazują, że zawody w Bahrajnie to jedna z najszybszych tras na Świecie. Możliwość pływania w piankach, bardzo dobry asfalt i idealnie płaski profil trasy sprzyja biciu rekordów. Niestety część zawodników elity nie stanęła lub wycofała się w trakcie startu. Sebastian Kienle niedawny zwycięzca Ironman Kona nie ukończył zawodów, a Jan Frodeno w ogóle nie pojawił się na starcie.

realert bahrain

Wśród kobiet wygrała Helle Frederiksen z czasem 3:55:50 inkasując tym samym 100 000$ nagrody. Duńska zawodniczka dopiero podczas etapu biegowego objęła prowadzenie w stawce i to ona ostatecznie stanęła na podium. Helle przebiegła dystans 21.1km w wyśmienitym czasie 1:17:00. Jako druga na mecie zameldowała się Rachel Joyce tracąc do zwyciężczyni nieco ponad 2 minuty. Jej czas to 03:58:15. Podium uzupełniła Jodie Swallow z czasem 03:58:39. W przypadku kobiet godny uwagi jest fakt, że aż 3 zawodniczki pokonały barierę 4 godzin.