Norman Tec

Już za 4 dni KONA!!!!!

Już w najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja IRONMAN na Hawajach. Dzisiaj przbliżamy wam rys historyczny tej imprezy, by jeszcze bardziej zgłębić magię tej imprezy. Poczujcie chodź trochę klimat tego miejsca i magię, której ulega rok rocznie kilka tysięcy śmiałków.

Inauguracyjny "Hawaiian Triathlon IRON MAN" został przeprowadzony  w 1977 roku. Na pomysł połączenia najtrudniejszych wyścigów wytrzymałościowych na Hawajach wpadli Judy i John Collins. Połączyli oni dystans 2,4 mili pływania, 112 mil jazdy rowerem i 26,2 mil w jeden piekielnie trudny i wyczerpujący wyścig.


Rok później 18 lutego 1978 roku, 15 osób przybyło do Waikiki, aby podjąć wyzwanie IRONMAN. Przed wyścigiem, każdy otrzymał trzy kartki papieru z kilkoma zasadami i opisem trasy. Na ostatniej stronie mogli przeczytać: "Płyń 2,4 mil! Pedałuj 112 mil! Biegnij 26,2 mil! Bądź dumny do końca życia! "

KONA


Rok 1981 przyniósł zmianę miejsca wyścigu ze spokojnej Waikiki na jałowe lawowe połacie Kona na Big Island na Hawajach. Wzdłuż wybrzeża Kona dominują czarne skały lawowe, a zawodnicy zmuszeni są do walki z "ho'omumuku" czyli silnymi bocznymi podmuchami wiatru o prędkości przekraczającej 70 kilometrów na godzinę, oraz temperaturą przekraczającą 35 stopni. Wszystko to w palącym słońcu i braku cienia.

Podczas tegorocznej 35 edycji Ironman na Hawajach wystartuje ponad 2000 sportowców, którym przyświeca motto ,,Wszystko jest możliwe”  W dniu 12 października rozpocznie się wyścig o łącznym dystansie 140,6 mil, który dla wielu będzie ostatecznym sprawdzianem ciała, umysłu i ducha. Już dziś zapraszamy na relację z tegorocznych zawodów na Hawajach.

Udostępnij na FB