Norman Tec

Doskonałe czasy na Florydzie!!

Zawody na Florydzie zawsze były bardzo szybkie, ale tegoroczne czasy zostaną w pamięci na bardzo długo. Po burzliwym piątku 15. edycja IRONMAN na Florydzie przywitała zawodników bezchmurnym niebem i chłodnym porankiem. Dla sportowców z zacięciem do trenowania, aż do listopada, to szalenie popularny wyścig.

Wśród  mężczyzn, wszystkie oczy były zwrócone na obrońcę tytułu, Amerykanina Andrew Starykowicza, który rok temu ustanowił tutaj globalny rekord w czasie przejazdu dystansu rowerowego. Wśród zawodników aspirujących do zwycięstwa znalazł się również Tim O'Donnell, piąty zawodnik w Ironman World Championship Kona. Wśród kobiet pretendentką do zwycięstwa była broniąca tytułu Yvonne Van Vlerken, czwarta w Konie, oraz mistrzyni Świata IRONMAN, Mirinda Carfrae.

Elita mężczyzn rozpoczęła swoje zmagania o godzinie 6:50 rano. Etap pływacki przeprowadzony był jak zawsze w wodach Zatoki Meksykańskiej. Wśród mężczyzn znalazły się takie sławy jak Olimpijczycy Filip Ospaly i Axel Zeebroek. Etap pływacki podzielił grupę zawodników i po przepłynięciu prawie 4km na czele stawki uplasował się Filip Ospaly , który przepłynął cały dystans w czasie 48 minut i 6 sekund. Jako drugi z wody wyszedł Pedro Gomoz tracąc do litera 1 minutę i 45 sekund. Kolejni zawodnicy ze stratą prawie dwóch minut to miedzy innymi Daniel Fontana, O'Donnell i inni.

Starykowicz pojechał po kolejny rekord.

Zgodnie z oczekiwaniami, etap pływacki nie miał większego znaczenia biorąc pod uwagę wyniki końcowe zawodów. Starykowicz wyszedł z wody, wbiegł do strefy T1 i wsiadł na swoją największa broń jaką jest rower. Obrońca tytułu miał zamiar pokazać siłę startując na Florydzie, po rozczarowującym wyścigu w Kona.

Dominacja Starykowicza na rowerze była wodoczna od samego początku. Już na 15 mili wyścigu wyszedł na prowadzenie by ostatecznie zameldować się w strefie zmian 18 minut przed grupą czołowych zawodników w tym Kotsegarov, Kirill Christophe Bastié, Daniel Fontany i innymi. Jego czas 04:02:17 to kolejny rekord trasy w Ironman.
Po rozpoczęciu biegu padało tylko jedno pytanie, czy zawodnik rozpoznawany raczej z krótkich dystansów mógł go gonic. Hiszpan Victor Corral Del podjął wyzwanie, kurcząc przewagę Starykowicza w tempie istnie szalonym. Podczas 24,5 mili biegu, prowadzenie objął Corral Del Victor, który wbiegając na metę uzyskał jeden z najszybszych czasów w maratonie podczas zawodów cyklu IRONMAN (02:37:29), ostatecznie uzyskując czas: 07:55:22 Starykowicz poprawił swój rekord życiowy o sześć minut, a Filip Ospaly zajął trzecie miejsce z czasem 07:58:44. Cała trójka pokonała barierę 8 godzin.

florida
W wyścigu kobiet, Haley Chura zdominowała etap pływacki powtarzając swój wyczyn z zeszłego miesiąca kiedy to jako pierwsza wyszła z wody na Hawajach. Dystans 3,8km przepłynęła w niewiele powyżej 50 minut. Doskonały czas dał jej przewagę 4 minut nad kolejnymi zawodniczkami. Prowadzenie Haley skończyło się na 65km trasy kiedy to na prowadzenie wyszła Lisa Huetthaler. 112 kilometr trasy to zmiana prowadzenia. Nowymi liderkami wyścigu są Yvonne Van Vlerken i Dede Griesbauer.
Van Vlerken rozpoczęła bieg z Huetthaler depczacą jej po piętach. Szybko jednak okazało się ,że Huetthaler nie jest w stanie utrzymać tępa Van Vlerken i na półmetku biegu traciła już 10 minut. Dzięki solidnemu wynikowi biegu 03:01:55 jako pierwsza na metę wbiegła Van Vlerken wygrywając tym samym zawody z czasem 8:43:07, łamiąc własny rekord trasy 08:51:35. Jako druga na mecie zameldowała się Ashley Clifford z czasem 08:49:03, a trzecia tamtego dnia była Erika Csomor 08:56:41