Norman Tec

Triathlon w Poznaniu w Cyklu Ironman?

Wśród imprez kwalifikujących do najbardziej prestiżowych zawodów cyklu Ironman na Hawajach do tej pory nie było żadnej imprezy w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczny organizator jednego z triathlonów Poznań może być pierwszy miastem, które dostanie taką szansę. Okazuje się, że fani cyklu Ironman najprawdopodobniej nie będą musieli długo czekać, bo do 2015 roku.

Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. Jedynym pełnoprawnym organizatorem jest WTC (World Triathlon Corporation). W każdym ze startów bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy zawodników. Wyścigi otwarte są również dla sportowców nieprofesjonalnych (amatorów), którzy uczestniczą w eliminacjach do Mistrzostw Świata (Hawaje) w kategoriach wiekowych. Żeby się do nich dostać, trzeba wystartować w wyznaczonych punktach na świecie. W rejonie Środkowo-wschodniej Europy jeszcze nie ma takiego miejsca.

Dla zawodników z Polski najbliżej eliminacje do Ironman mają miejsce w Klagenfurcie w Austrii albo we Frankfurcie w Niemczech. W Europie organizuje się je równie w: Zurichu, Nicei, Boltonie w Anglii, Pembrokshire w Walii, Kalmar w Szwecji oraz na leżących już poza kontynentem hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Eliminacje w Ratyzbonie, które odbywały się tu do 2011 roku, na razie są zawieszone.

Poznański Lotto POZnan* Triathlon ubiega się o certyfikat pozwalający na organizowanie w jego ramach eliminacji do Ironman na Hawajach. Jak mówi rzecznik prasowy Aleksander Rosa, szanse na to są duże i polscy organizatorzy liczą na taki certyfikat w 2015 roku. Wymogi jakie stawia WTC to między innymi kilka lat starań ponieważ każdy potencjalny kandydat jest bacznie obserwowany przez federację. Do praktyk stosowanych przez WTC są nierzadko zgłoszenia i starty członków organizacji by Ci jeszcze bliżej mogli przyjrzeć się potencjalnym organizatorom. Dodatkowa trudność dla organizatora to bardzo szczegółowy regulamin organizowania imprezy jaką jest Ironman. Jeżeli miasto Poznań dostanie licencję na organizacje Ironmana, najprawdopodobniej będzie to licencja jednoroczna. Dopiero w momencie spełnienia wszystkich kryteriów organizacyjnych możliwe jest uzyskanie licencji stałej.

Organizacja eliminacji Ironman oznaczają jednak także konieczność zwiększenia środków finansowych imprezy. - Musimy zgromadzić drugie tyle środków - mówi Aleksander Rosa. - W zamian otrzymamy możliwość ściągnięcia do Poznania najlepszych zawodników świata, z którymi będzie można się zmierzyć.

poznan triathlon

Jak na razie nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje, niewątpliwie jednak już same plany są krokiem na przód na Polskiej scenie triathlonowej. Posiadanie imprezy cyklu Ironman zdecydowanie wpłynie na atrakcyjność naszego kraju dla zawodników spoza granic naszego państwa. Dodatkowo obecność zawodników ze światowej czołówki może wpłynąć tylko w sposób jak najbardziej korzystny na popularność tej jakże widowiskowej dyscypliny sporu jakim jest triathlon.

Udostępnij na FB