Norman Tec

Trenażery rowerowe. Czym się kierować i jak wybrać?

trenazer 100x100 fluxTrenażer rowerowy to w obecnych czasach absolutne must have w przypadku osób podchodzących na serio do treningu kolarskiego i triathlonowego. W okresie jesienno zimowym większość z nas nie ma warunków lub po prostu ochoty na trening na świeżym powietrzu i w takich momentach z pomocą przychodzą maszyny do treningu w domu. Na rynku dostępnych jest kilka typów trenażerów z różnymi systemami oporowymi, specyfiką i funkcjonalnością. Do najważniejszych z nich należą:

Trenażery rolkowe

Ten typ trenażera oparty jest na systemie trzech rolek obrotowych, które kręcą się zgodnie z tempem obrotu kół roweru. Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest brak jakiegokolwiek podparcia roweru. Cały czas jedziemy tak jak w warunkach rzeczywistych, stale balansując i kontrolując równowagę. Zaletą tego typu treningów jest stała praca mięśni stabilizujących nasze ciało. Podstawowe modele rolek nie posiadają żadnego systemu oporowego co sprawia, że nadają się do rozgrzewek czy nieco krótszych treningów opartych na kadencji. Droższe modele posiadają systemy oporu pozwalające na wykonywanie treningów siłowych i technicznych. Najdroższe wersje łączą się bezprzewodowo z aplikacjami symulując trasę prosto z ekranu naszego komputera, telefonu czy tabletu.

Najpopularniejsze modele:

Tacx Galaxia, Tacx Antares, Elite Arion, Elite Arion Mag, Elite Arion Digital B+

tacx antares

Trenażery z mocowaniem tylnego koła.

Tego typu trenażery były do tej pory najpopularniejszą wersją urządzeń do treningu w domu. Są to modele, które dają najwięcej możliwości przeprowadzenia różnorodnych treningów. W tego typu trenażerach rower przytwierdzony jest na stałe do ramy trenażera dając stabilność oraz brak możliwości upadku. System oporowy oparty jest na silniku, którego rolka przylega do opony naszego roweru. Do wyboru mamy wersje z regulowanym poziomem oporu przy pomocy manetki zamontowanej na naszej kierownicy oraz droższe podłączane do zaawansowanych aplikacji sterowanych elektronicznie. Trenażery z montowanym tylnym kołem zaczynają się od cen na poziomie 500zł potrafiąc kosztować nawet 5-6tysięcy złotych.

Najpopularniejsze modele:

Tacx Blue Twist, Tacx Blue Matic, Tacx Satori Smart, Tacx Bushido Smart, Tacx Genius, Tacx Vortex Smart, Elite Rampa, Elite Qubo, Bkool Pro 2, Kinetic Rock and Roll, Kinetic Road Machine

rock and roll kinetic

Trenażery typu Direct Drive

Trenażery Direct drive to obecnie najprężniej rozwijający się segment tego typu urządzeń. Ich główną cechą jest bezpośrednie przeniesienie napędu na system oporowy trenażera. W przypadku tych modeli nie używamy tylnego koła, a jedynie kasetę przytwierdzoną bezpośrednio do trenażera. Tak jak w przypadku modeli z mocowaniem tylnego koła również wersje direct drive są na stałe przymocowane do ramy trenażera uniemożliwiając upadek. Najnowsze generacje modeli direct drive łączą się bezprzewodowo z aplikacjami takimi jak Zwift czy TrainerRoad dając możliwość treningu w wirtualnej rzeczywistości. Główną zaletą tego typu urządzeń jest ich kultura pracy, cicha praca oraz brak strat w generowanej mocy oraz jej bezpośrednie przeniesienie na urządzenie.

Najpopularniejsze modele:

Tacx Neo, Tacx Flux, Elite Turno, Elite Drivo, Elite Kura, Elite Direto

tacx flux

Trenażery pracujące razem z rowerem

Coraz częściej pojawiające się zaawansowane modele trenażerów, które nie tylko symulują rzeczywistą jazdę, zmieniają opór ale także pracują razem z rowerem skłoniły nas do wyłonienia odrębnej kategorii. Producenci z roku na rok starają się dać swoim użytkownikom coś czego nie było przedtem. Do tej grupy należą Kinetic ze swoimi modelami Rock and Roll oraz Bkool Smart Air. Pierwszy to trenażer oparty na systemie olejowo elektronicznym z dodatkowym systemem bujania się podczas jazdy. Bkool Smart Air to pierwszy tego typu trenażer dodatkowo będąc modelem Direct Drive. Takie rozwiązania mają za zadanie jeszcze bardziej odzwierciedlać rzeczywistą jazdę, a także pozytywnie wpływać na pracę naszych mięśni stabilizujących czyli tzw. Core.

kinetic rock and roll smart control

Najpopularniejsze modele:

Bkool Smart Air, Kinetic Rock and Roll

Poznaliśmy już typy trenażerów oraz ich główne zalety. Kolejnym ważnym aspektem różnicującym poszczególne modele jest ich system oporowy. Do najważniejszych z nich należą:

Opór magnetyczny

Takie rozwiązania znajdziemy w tańszych modelach trenażerów. Generowany opór uzyskujemy dzięki zbliżaniu i oddalaniu się od siebie magnesów. Jego regulacja odbywa się za pomocą manetki na kierownicy roweru

Opór olejowy

Rolka oporowa trenażera zanurzona jest w cieczy, która w zależności od intensywności pedałowania zmienia swoje właściwości generując opór wprost proporcjonalny do siły pedałowania. Takie rozwiązania mają symulować jazdę w warunkach rzeczywistych.

Opór elektromagnetyczny

To połączenie oporu opartego na działaniu magnesów i silnika zasilanego prądem. Tego typu rozwiązania stosowane są w droższych trenażerach. Opór sterowany jest przy pomocy aplikacji w telefonie, tablecie lub na komputerze

Opór elektryczny

System stosowany w najdroższych modelach polegający na całkowitym sterowaniu oporem przez jednostkę elektryczną montowaną w ramie trenażera. Sterowanie odbywa się tylko i wyłącznie przy udziale aplikacji w zgodnym urządzeniu

Wybór trenażera powinien opierać się w pierwszej kolejności na ocenie własnych potrzeb oraz dostępnych warunków w jakich będziemy trenowali. Jeżeli trenażer posłuży nam jedynie do rozgrzewek oraz krótkich treningów kadencji wybierzmy rolki. Są ciche, stosunkowo nie drogie oraz nie wymagają w zasadzie żadnego montażu. Jeżeli potrzebujemy maszyny do różnorodnych treningów opartych na akcentach siłowych oraz interwałach ale nie zależy nam specjalnie na cichej pracy wybierzmy klasyczny trenażer z montowanym tylnym kołem. Jeśli natomiast słowem kluczowym jest cisza nasz wybór powinien paść na modele typu direct drive. Bardzo wysoka kultura pracy oraz niski poziom hałasu zapewniają możliwość treningu w domu nawet wieczorem.

Aplikacje, wirtualne wyścigi, opór elektroniczny czy warto?

Jeżeli trenażer będzie towarzyszył nam kilka razy w tygodniu przez wiele godzin ale przeraża nas nuda patrzenia w ścianę, wybierzcie trenażer z funkcjami wirtualnymi. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które współpracują z trenażerami, dając możliwość planowania treningu, wyścigów przez internet oraz prowadzenia wnikliwych analiz. Z pewnością urozmaici to nam trening, a dodatkowo zmotywuje do cięższej pracy.

http://tricarbon.pl/trenazery-rowerowe-kolarskie

Udostępnij na FB